Jak doprowadzić ogród do porządku po zimie?



Wiosną wszystko dookoła nas budzi się do życia, jednak są pewne miejsca, którym należy pomóc się obudzić. Tymi miejscami, są nasze ogrody. Kiedy za oknem nie szaleją już zamiecie śnieżne i mrozy, warto zastanowić się nad tym, jak doprowadzić nasz ogród do porządku. Co należy poczynić w pierwszej kolejności udając się do ogrodu w rozpoczynającym się sezonie ogrodowym?

Zielony dywan

Pierwsze co rzuca się w oczy, to trawnik, dlatego warto w pierwszej kolejności o niego zadbać. Trawnik po zimie – zwłaszcza w ogrodach, w których nie ma specjalnej wyściółki, tylko raczej jest to podłoże łąkowe – wygląda, niczym „wyjęty psu z gardła”. Najczęstszym zjawiskiem w pozimowym ogrodzie, są kretowiska. Krety to największa zmora ogrodników, którzy nieustannie toczą z nimi nierówną walkę. Zasypanie dziur, wyrównanie terenu oraz rozpostarcie na nim specjalnej siatki, która uniemożliwi zwierzakom, przedostanie się na powierzchnie, będzie dobry rozwiązaniem.

Trawnik może potrzebować również nawożenia i nakłuwania darni, taki zabieg sprawi, że ziemia stanie się dobrze napowietrzona, dzięki czemu trawnik będzie dużo lepiej rósł. Na rynku mamy wiele nawozów stricte przeznaczonych do nawożenia trawników. Zawierają one między innymi takie elementy jak mocznik, sole amonowe oraz azofoski.

Zieloni przyjaciele

Kolejną ważną sprawą, są rośliny, a właściwie drzewa i krzewy. Rośliny, które mamy w ogrodzie, są po zimie, można by powiedzieć, zmęczone i przemarznięte. Warto zatem o nie dobrze zadbać i poświęcić im chwilkę czasu. Wiosna to również bardzo dobry moment na sadzenie nowych roślin, drzew i krzewów oraz traw ozdobnych.

W dbaniu o posiadane już drzewa i krzewy ogrodowe nie można zapomnieć również o nawożeniu. Do tego najlepszy będzie kompost lub nawóz. Jeżeli w ciągu ubiegłego roku zbieraliśmy taki kompost, to bardzo dobrze i możemy go wykorzystać właśnie do kompostowania i nawożenia drzew i krzewów. Co do drzew iglastych – kora rozsypana na podłożu uniemożliwi rozwój chwastów, które pasożytują na roślinie.

Domowy zielnik i warzywnik

Wiosna to również dobry czas na to, aby pomyśleć o tym, czy nie byłoby dobrze zasiać kilka odmian warzyw i ziół w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że wiosną pogoda jest dość niestabilna i mogą zdarzyć się przymrozki. Najlepiej w takim wypadku posadzić warzywa i zioła na jakimś wzniesieniu, a najlepiej w jakiejś dużej skrzyni, która oddzieli je od gruntu i zminimalizuje ryzyko zmarznięcia.

Nasiona, jak wiadomo, nie lubią przymrozków, dlatego dobrym rozwiązaniem dla ich ochrony, będzie inwestycja we włókninę ochronną. Istotne jest tutaj również odpowiednie nawadnianie – rano i wieczorem, niekoniecznie w ciągu dnia, ponieważ młode kiełki mogą się popalić przez ostre słońce.

Co więcej?

Ogród to miejsce, gdzie możemy się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu pracy (i nie tylko). Jeżeli prawidłowo o niego zadbamy, będzie cieszyć nasze oko przez cały sezon, a jeżeli dobrze zabezpieczymy go po sezonie, nie będziemy musieli wykonywać aż tylu czynności wiosną.