Najmłodsi programiści – czyli jak zachęcić dziecko do nauki przez zabawę

Coraz więcej dzieci w wieku szkolnym wyraża siebie za pośrednictwem internetu. Rozwój sieci sprawia, że takie zajęcia, jak gra w klasy czy zabawa w chowanego odchodzą w zapomnienie na rzecz gier komputerowych. Nie jest to jednak negatywne zjawisko, ponieważ wraz z rozwojem techniki, rozwija się również rynek pracy, w którym zapotrzebowanie na programistów
i informatyków jest ogromne.

Pionier w nauce programowania dla najmłodszych

Zdecydowanym faworytem, dzięki któremu najmłodsi mogą poczuć się jak prawdziwy programista, jest gra od Mojang Studios – Minecraft. W sieci znajdziemy wiele darmowych stron do nauki programowania, bazujących właśnie na tej grze, takich jak: code.org lub mcreator.net.

Gra sama w sobie jest bardzo prosta, posiada pięć trybów rozgrywki (kreatywny, przetrwanie, hardcore, przygoda oraz widz), z czego najpopularniejszym z nich jest tryb przetrwania. Mapa w grze renderuje się losowo lub za sprawą specjalnego „ziarna” – czyli kodu, który określa wygląd świata, w którym gracz będzie miał za zadanie przeżyć.

Oto kilka wybranych „ziarn świata”, które są ogólnodostępne dla każdego fana rozgrywek w świecie Minecraft:

  1. Biom grzybowy – jeden z najrzadszych i najtrudniejszych do odnalezienia w grze. Seed: 64093444
  2. Wioska i piracki statek – czyli standardowa wioska, w której ktoś umieścił na środku… drewniany statek. Seed: -613756530319979507
  3. Pustynna wioska na bagnach – bardzo ciekawy pomysł na rozmieszczenie wioski, to zdecydowanie rzadki widok w grze. Seed: -1464245863

W Minecrafta można grać zarówno w trybie singleplayer jak i multiplayer. Ale zdecydowanie większą frajdę przynosi granie wspólnie ze znajomymi poprzez rozgrywkę sieciową, nieprawdaż?

Od czego zacząć naukę programowania?

Kiedy widzimy, że dziecko przejawia duże zainteresowanie daną grą, bądź kilkoma grami, najlepiej najpierw zainteresować je samą tematyką programowania. Tego ile korzyści może wnieść do rozgrywki kilka zmian w kodzie źródłowym gry, dziecko przekona się już w praktyce, kiedy będzie mogło własnoręcznie stworzyć nowe „ziarno” bądź „mod” do gry.

Dodatkowym sposobem na zachęcenie dziecka nauki programowania, jest wysłanie go na kurs lub warsztaty, na których pozna nie tylko podstawy kodowania JavaScript, ale będzie również miało możliwość nauki w gronie rówieśników, którzy podzielają pasję i zainteresowania naszej pociechy.

Coraz częściej programowanie staje się podstawowym elementem w edukacji najmłodszych. Niesie za sobą wiele korzyści ale jest również przyczyną spadku zainteresowania innych dziedzin nauki. W jaki zatem sposób zachęcić dziecko do rozwijania swoich zainteresowań, nie zniechęcając go przy tym do uprawiania sportu czy malowania na płótnie?