Sterydy – nasz wróg czy sprzymierzeniec?


Sterydy – nasz wróg czy sprzymierzeniec

W ostatnich latach modny jest zdrowy syl życia i dobrze wyglądające ciało. Wiele osób patrzy na swoje ciało jak na wizytówkę w klubie czy na co dzień, afiszując się bicepsem na zdjęciach rodzinnych lub z przyjaciółmi. Przez to, że bycie fit stało się po prostu „na czasie” zapominamy, że to przede wszystkim chodzi o zdrowe podejście. Wiele ćwiczących na siłowniach osób zażywa sterydy, które nie do końca idą w parze ze zdrowym stylem życia.

Sterydy od dawna z nami…

Mało osób wie, nawet tych, którzy je stosują, że sterydy były z nami od starożytności. Wiele lat temu naszym przodkom chodziło o przetrwanie, a w walkach z przeciwnikami wykorzystywali swoje atuty fizyczne, by ich pokonać. Walki na śmierć i życie toczone były bardzo często, dlatego ich ciała były wyćwiczone, odporne na ból i umięśnione.Ćwiczyli bardzo dużo, ponieważ byli Zażywali oni także substancje wspomagające, przygotowywane z roślin. Były one w stu procentach naturalne i nie tak groźne dla naszego organizmu niż te stosowane dzisiaj. Popularność tych „środków dopingujących” szacuje się nawet na piąty wiek przed naszą erą!

Co to są sterydy?

Sterydy w zależności od sposobu ich zażywania mamy całą gamę. Niektóre z nich pomagają nam w chorobach, takich jak na przykład astma czy alergia, z którą coraz częściej się zmagamy. Testosteron, znany ze swoich właściwości poprawiających nastrój, stosuje się u osób nieuleczalnie chorych, by w jakimś stopniu poprawić ich jakość życia. W tym artykule jednak skupiamy się na sterydach zażywanych przez ćwiczących sporty siłowe. Są często sprzedawane jako tak zwane „zestawy witaminowe” , jednak są to środki chemiczne o działaniu podobnym do testosteronu. Pomagają w przyroście masy mięśniowej, jednak niekorzystnie wpływają na pracę niemal wszystkich naszych narządów wewnętrznych.

Czy stosowanie sterydów szkodzi?

Oczywiście, że szkodzi. Nawet te, które stosujemy z konieczności chorób i naszego normalnego funkcjonowania. Te które stosujemy aby poprawić nasz wygląd powodują spustoszenie w naszym ciele, powodując poważne uszkodzenie wątroby, zakrzepice, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienia stawów, trądzik, a nawet wypadanie włosów. Po sesjach sterydowych rośnie w nas agresja, u kobiet powoduje obniżenie głosu i owłosienie na ciele. Są liczne sposoby na uniknięcie tych złych skutków zażywania sterydów lecz nasza gospodarka hormonalna nigdy nie będzie funkcjonować tak samo.

Warto dużo dowiedzieć się o skutkach ubocznych oraz zastanowić się czy są to środki dla nas. Niewiedza przy stosowaniu sterydów powoduje zmiany w naszym ciele, powodując często zniekształcenia. Sprawia to że wyglądamy jak znany z bajek animowanych popeye, a nie prowadzących zdrowy styl życia człowiek.