Smaczne i zdrowe – awokado. Co można z niego przyrządzić?


Awokado

Awokado (avocado) to dobry i zdrowy owoc, choć niektórzy mogą nie przepadać za jego specyficznym smakiem. Ze względu na wysoką zawartość wartości odżywczych uważany jest niemal za roślinę leczniczą. Warto jednak pamiętać, że jest przy tym również jednym z najbardziej kalorycznych owoców. Awokado – jakie witaminy zawiera i co można z niego przyrządzić? Sprawdźmy to!

Awokado – pochodzenie i występowanie

Zielony mięsisty owoc z dużą okrągłą pestką w środku. Tak właśnie prezentuje się awokado. Roślina pochodzi z Meksyku i niegdyś była podstawą żywienia narodu Azteckiego. Co ciekawe, owoce nazywano w tym czasie „rosnącymi na drzewie jądrami”, ze względu na swój kształt. Obecnie awokado uprawia się również w Afryce, Meksyku, Kalifornii, a także Ameryce Środkowej i Kolumbii.

Zdrowe awokado. Jakie ma wartości odżywcze?

Wartość energetyczna w stu gramach owocu awokado wynosi 160 kalorii. Jest to przy tym jeden z najbardziej wartościowych i zarazem wyjątkowo kalorycznych darów natury, który zawiera:

  • Witaminy: A, C, E, K, B6, tiaminę, niacynę, ryboflawinę oraz kwas foliowy;
  • Minerały: Cynk, Sód, Wapń, Żelazo, Potas, Fosfor i Magnez;
  • kwasy tłuszczowe.

W awokado znajdziemy sporo tłuszczu, jednak jest on dobroczynny dla zdrowia. Pozwala zachować prawidłowy poziom „dobrego cholesterolu”, dlatego też jest idealnym składnikiem diety dla chorych na miażdżycę. Ponadto, jedzenie awokado pozytywnie wpływa na narząd wzroku.

Co można zrobić z awokado?

Owoc awokado, a właściwie miąższ nadaje się idealnie, jako zamiennik dla zwykłego masła lub margaryny do chleba. Dojrzałe awokado łatwo daje się obierać ze skóry, natomiast wnętrze jest miękkie i gładkie. Co jeszcze można z niego przyrządzić?

Pasta jajeczna z awokado, roladki z tortilli, sałatka z kapusty i awokado oraz guacamole, to tylko niektóre z potraw. W zależności od upodobań kulinarnych, z awokado możemy zrobić naprawdę wiele pysznych dań:

  • tosty francuskie;
  • burrito z awokado;
  • domowe kebaby z dodatkiem awokado;
  • czy też chili z indykiem, ryżem, warzywami i awokado.

Można je z powodzeniem wykorzystywać również, jako składnik deserów, lodów, czy ciast. Ze względu na swój delikatny i łagodny smak, lody będą rozpływać się w ustach. Warto zatem spróbować.