Scrum, Daily Scrum, Scrum Master i inne terminy, które prawdopodobnie nic Ci nie mówią


Zespół Scrum

Przedstawione pojęcia odnoszą się do strategi marketingowej zwanej Scrum (agile). Co można przetłumaczyć jako polskie słowo Zwiany. Strategi to właśnie zwinne podejście do procesu tworzenia produktu. Głównie dotyczy branży IT. Jednak stopniowo zaczyna zdobywać uznanie poza nią.

Historia Scrum

Termin Scrum został stworzony przez Hirotaka Takeuchi i Ikujiro Nomaka. Szerszej publiczności został zaprezentowany na łamach artykułu Harvard Business Revie w roku 1986. Jednak to dopiero Sutherland i Schwaber rozpoczęli pracę nad udoskonaleniem zasad Scrum. Ich praca poskutkowała stworzeniem całej metodologi Scrum zawartej w dokumencie „The Scrum Guide”.

Podstawowe założenia Scrum.

W najprostszym rozumieniu Scrum jest rozwinięciem tal zwanej metody „metody małych kroków”. Przebieg prac nad projektem dzielony jest na „sprinty”. Czyli określone zadania, które mają przyczynić się do urzeczywistnienia projektu. Ważne jest, aby sprint nie trwał w stałych cyklach od 1 do 4 tygodni i kończył się prezentacją wykonanych prac (Sprint Review).

Początek prac nad projektem opiera się na ustaleniu wymagań użytkowników oraz za pomocą (User stories). W tym kroku niezwykle ważna jest komunikacja z właścicielem produktu (Product Ower). To on powinie przekazać, jakie zespół powinien przyjąć priorytety.

Po ustaleniu co należy osiągnąć i w jakiej kolejności przychodzi czas na rozplanowanie przebiegu Sprintów. Szacowane są czasz, pracochłonność, złożoność oraz każdego zadania.

Podział zadań w ramach jednego Sprintu jest wewnętrzna decyzja zespołu. Członkowie zespołu mogą wybierać zadania według preferencji lub umiejętności.

Ważną częścią metody Scrum jest tak zwany Daily Scrum, czyli codzienne krótkie spotkanie zespołu, w którym omawiane są wykonane zadania, zadania na obecny dzień oraz możliwe problemy z ich realizacją.

Podział na role według Scrum

Korzystanie ze strategi Scrum to gra zespołowa. Zespoły z reguły składają się od 3 do 9 osób. Zdenominowane zostały trzy główne role niezbędne do prawidłowego wykorzystywania tej strategi. Mamy tu do czynienia z:

  • Właścicielem Produktu (Product Ower) – Jest to osoba, od której wychodzi cały pomysł lub potrzeba. Może to być zarówno klient, jak i członek zespołu.
  • Scrum Master – Odpowiada za komunikację za linii właścicielem produktu zespół deweloperski. To on odpowiada za poprawne i efektywne działanie zespołu.
  • Zespół deweloperski (Development Team) – jak łatwo się domyślić jest to zespół specjalistów odpowiedzialny za przekucie planów w rzeczywisty produkt.