PPM kalkulator zapotrzebowania energetycznego


PPM kalkulator zapotrzebowania energetycznego

PPM w skrócie oznacza podstawową przemianę materii lub po angielsku BMR. Dzięki temu prostemu wyliczeniu możemy dowiedzieć się ile nasz organizm potrzebuje kalorii, aby nasze podstawowe funkcje życiowe przebiegały prawidłowo. Sposób na wyliczenie PPM lub jak kto woli BMR jest prosty, dlatego dzięki prostemu wzorowi można obliczyć ile potrzebuje nasze ciało, aby podstawowa funkcjonować.

PPM kalkulator – oddychanie, bicie serca czy odpowiednia temperatura ciała

Warto pamiętać, że podstawowa przemiana materii wyznacza ilość energii potrzebnej do funkcjonowanie jedynie naszych podstawowych czynności. Do nich należą na przykład bicie naszego serca czy praca naszych płuc. Energia pobierana z pożywienia pomaga też w utrzymaniu odpowiedniej temperatury naszego ciała.

PPM kalkulator – oblicz to sam

Obliczając własne podstawowe zapotrzebowanie energetyczne należy skorzystać z pomocy kalkulatora, który pomoże nam szybko i łatwo obliczyć ilość kalorii, jaką koniecznie w ciągu dnia powinniśmy dostarczyć w pożywieniu. Obliczając ppm należy pomnożyć swoją masę ciała w kilogramach razy ilość godzin w ciągu doby, czyli ważąc 70 kilogramów powinniśmy obliczyć, że ppm u takiej osoby wynosi 1680 kcal. Nie jest to skomplikowane ani trudne, a wzór na obliczenie w tym przypadku ppm wygląda tak: ppm = 24 x 70 = 1680

Dla niektórych to dużo, dla innych mało, jednak należy pamiętać, że to minimum, jakie wręcz musimy dostarczyć naszemu ciału aby prawidłowo funkcjonować. Nie należy jednak przesadzać. Zbyt wiele kalorii powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej na naszym brzuchu. Warto wiedzieć jakie zapotrzebowanie energetyczne jest dla nas wskazane przy naszym poziomie ruchu fizycznego wykonywanego w ciągu dnia. Pomoże to oszacować ilość kalorii, która w odpowiedniej ilości zostanie wykorzystana bez dokładania kolejnej warstwy tłuszczu pod naszą skórą.

PPM kalkulator – lepiej mniej niż więcej

Jeśli chodzi o dostarczanie kalorii w ciągu dnia, nie należy przesadzać. Posiłki często przez nas jedzone w pośpiechu na mieście powodują dostarczenie olbrzymiej dawki kalorii. Zbyt mała ich ilość raczej nam nie grozi, ponieważ nawet jedząc mało jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniego poziomy kalorii. Dlatego należy jeść z głową, nieprzetworzone produkty, a zaprocentuje to niskim poziomem tłuszczu i brakiem skutków ubocznych niezdrowej diety.